ყაზახეთი-საქართველოს ბიზნეს ფორუმი 2025
ყაზახურ-ქართული ეკონომიკური გაერთიანების სახელით გაცნობებთ, რომ მიმდინარე წლის 4-5 ივნისს ყაზახეთში, ქალაქ ატირაუში იგეგმება საქართველოს ბიზნეს დელეგაციის ვიზიტი.
ვიზიტის ფარგლებში, საქართველოში ყაზახეთის საელჩოსა და ატირაუს ოლქის ადმინისტრაციის თანაორგანიზებით, იგეგმება ყაზახეთი-საქართველოს ბიზნეს ფორუმის ჩატარება. ფორუმის ფარგლებში გაიმართება ბიზნეს შეხვედრები კერძო სექტორის წარმომადგენლებთან (B2B), რაც შესაძლებლობას მოგცემთ დაგეგმოთ ორმხრივი შეხვედრები მსხვილ ყაზახურ კომპანიებთან.
ატირაუ წარმოადგენს ერთ-ერთ ყველაზე პერსპექტიულ ეკონომიკურ ჰაბს ცენტრალურ აზიაში. რეგიონი არის იმ სამი ყაზახური ადმინისტრაციული ერთეულის შორის (ალმათი, ატირაუ, ასტანა), რომელთა წილი ქვეყნის მთლიანი შიდა პროდუქტში აღემატება 10%-ს — ატირაუს შემთხვევაში ეს მაჩვენებელი 12.8%-ია. ამასთან, ატირაუ გეოგრაფიულად ყველაზე ახლოს მდებარეობს საქართველოსთან ამ სამ რეგიონს შორის, რაც სატრანსპორტო და ლოჯისტიკური ხარჯების შემცირების რეალურ შესაძლებლობას ქმნის.
რეგიონი არამარტო ნავთობისა და გაზის მრავალი საერთაშორისო პროექტითაა ცნობილი, არამედ სთავაზობს ბიზნესის განვითარებისთვის ხელსაყრელ პირობებს სხვა დარგებშიც, როგორიცაა ლოჯისტიკა, ინფრასტრუქტურა, ტექნოლოგიები, სოფლის მეურნეობა, გადამუშავება და ტურიზმი. ატირაუ ავითარებს თავისუფალ ეკონომიკურ ზონებს და სატრანსპორტო დერეფნებს, რომლებიც აკავშირებს ჩინეთს, კასპიის რეგიონს და ევროპას — რაც მას გარდამავალი ჰაბის ფუნქციას ანიჭებს. აღნიშნული განსაკუთრებით მიმზიდველს ხდის რეგიონს სატრანსპორტო და სავაჭრო სექტორის ქართული კომპანიებისთვის.
ასევე, ადგილობრივ ბაზარზე მზარდია მოთხოვნა იმპორტირებულ პროდუქციაზე, მათ შორის სურსათზე, ფარმაცევტიკაზე, განათლებისა და პროფესიული გადამზადების სერვისებზე, რაც ფართო შესაძლებლობებს ქმნის მცირე და საშუალო ბიზნესისთვისაც. რეგიონული ხელისუფლება კი აქტიურად სთავაზობს უცხოურ კომპანიებს საგადასახადო შეღავათებს და გამარტივებულ ადმინისტრაციულ პროცედურებს.
ყაზახურ-ქართული ეკონომიკური გაერთიანება უზრუნველყოფს  ვიზიტის და B2B შეხვედრების კოორდინაციას. ასევე საინფორმაციო, ლოგისტიკურ და ტექნიკურ მხარდაჭერას. შეხვედრებზე მოწვეული იქნებიან ყაზახეთის კომპანიების წარმომადგენლები თქვენი ინტერესებისა და მოთხოვნილი  სექტორების შესაბამისად.

Казахстанско-Грузинский бизнес-форум 2025
От имени Казахстано-грузинской экономической ассоциации информируем вас о запланированном визите бизнес-делегации из Грузии в Казахстан, который состоится 4–5 июня 2025 года в городе Атырау.
В рамках визита, при содействии Посольства Республики Казахстан в Грузии и администрации Атырауской области, состоится Казахстанско-грузинский бизнес-форум. В рамках форума пройдут B2B-встречи с представителями частного сектора Казахстана, что создаст отличную возможность для установления прямых контактов с крупными казахстанскими компаниями.
Город Атырау — один из самых перспективных экономических хабов Центральной Азии. Он входит в тройку ведущих регионов Казахстана (Алматы, Атырау, Астана), чья доля в ВВП страны превышает 10% — в случае Атырау этот показатель составляет 12,8%. Кроме того, из всех трех регионов Атырау расположен географически ближе всего к Грузии, что позволяет значительно сократить транспортные и логистические издержки.
Регион Атырау известен не только своими многочисленными международными проектами в области нефти и газа, но и предлагает благоприятные условия для развития бизнеса в таких секторах, как логистика, инфраструктура, технологии, сельское хозяйство, переработка и туризм. В регионе активно развиваются свободные экономические зоны и транспортные коридоры, соединяющие Китай, Каспийский регион и Европу, что превращает Атырау в стратегический транзитный хаб. Это делает регион особенно привлекательным для грузинских компаний, работающих в сфере транспорта и торговли.
Кроме того, на местном рынке наблюдается растущий спрос на импортируемую продукцию, включая продукты питания, фармацевтику, образовательные и профессиональные обучающие услуги. Это создает широкие возможности для малого и среднего бизнеса. Региональные власти, в свою очередь, активно предлагают иностранным компаниям налоговые льготы и упрощённые административные процедуры.
Подробная программа визита и дополнительная информация будет предоставлена позже. Казахстанско-грузинское экономическое объединение обеспечит координацию визита и B2B-встреч, а также окажет информационную, логистическую и техническую поддержку участникам. На встречи будут приглашены представители казахстанских компаний в соответствии с вашими интересами и приоритетными секторами.