ქალაქ ფოთში, "ხალიკ ბანკი საქართველოს" ფინანსური მხარდაჭერით, მულტიმოდალური საკონტეინერო ტერმინალი ოფიციალურად გაიხსნა. მულტიმოდალური ტერმინალის პროექტი სს „ფოთის ტრანსტერმინალმა“ განახორციელა, რომელიც ყაზახური და ქართული მხარეების მიერ ერთობლივად დაფუძნებული კომპანიაა.
პროექტის საინვესტიციო ღირებულება 31.5 მილიონ აშშ დოლარია. მისი წლიური გამტარუნარიანობა, პირველ ეტაპზე, 80 000 კონტეინერზე მეტი იქნება. ამასთან, ტერმინალი ერთდროულად 120-მდე სარკინიგზო ვაგონს მოემსახურება და 100-ზე მეტ ადამიანს დაასაქმებს.
ღონისძიებაზე მიწვეული იყო ყაზახეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში - მურზალინ მალიკ კენესბაევიჩი; ასევე, ყაზახურ-ქართული ეკონომიკური გაერთიანების წევრი კომპანიების წარმომადგენლები და ყაზახეთის რესპუბლიკის საპატიო კონსულები საქართველოში - გიორგი ჯახუტაშვილი, ლევან ბაღდავაძე, ირაკლი კაკალაძე, გიორგი აბაშიძე, გოჩა ჩხაიძე და იზბასტინ თემირტაი რიმტაევიჩი.

В городе Поти при финансовой поддержке «Халык Банк Грузия» официально открыт мультимодальный контейнерный терминал. Проект терминала был реализован АО «Поти ТрансТерминал» — компанией, совместно основанной казахстанской и грузинской стороной.
Инвестиционная стоимость проекта составляет 31,5 миллиона долларов США. На первом этапе его годовая пропускная способность превысит 80 000 контейнеров. Кроме того, терминал сможет одновременно обслуживать до 120 железнодорожных вагонов и обеспечит рабочими местами более 100 человек.
На мероприятии присутствовали Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Казахстан в Грузии — Мурзалин Малик Кенесбаевич; представители компаний-членов Казахско-Грузинского Экономического Объединения; а также Почётные консулы Республики Казахстан в Грузии — Георгий Джахуташвили, Леван Багдавадзе, Ираклий Какаладзе, Георгий Абашидзе, Гоча Чхаидзе и Избастин Темиртай Римтаевич.